Dzisiaj jest Czwartek 24 stycznia 2019
Przepisy kulinarne - Przekąski

Ziemniaki w mundurkach


* Jeśli do gotowanych ziemniaków w „mundurkach” doda się odrobinę octu (1 łyżka na litr wody) skórka nie będzie pękać i łatwiej się zdejmie. * Ziemniaki ugotowane w łupinach łatwiej obrać, jeżeli od razu po ugotowaniu poleje się je zimną wodą. * Aby gotowane w łupinach ziemniaki nie rozgotowały się, trzeba je posolić (1/2 łyżeczki soli na 1 kg ziemniaków). * Ziemniaki będą smaczniejsze, jeżeli do wody, w której się gotują, doda się trochę czosnku.

Ostatnio odwiedzony przepis kulinarny

Nalewka z cytryn


Składniki na pół litra: 1 kg cytryn, 14 łyżek cukru, litr spirytucu 50%           Etapy przygotowania 1. Cytryny obrać cienko. Pokrojone skórki zalać spirytusem i odstawić na dwa tygodnie. 2. Skórki przecedzić i wlać do wystudzonego syropu zrobionego z cukru i szklanki wody. 3. Syrok przesączyć i rozlać do butelek. Odstawić na dwa- trzy tygodnie.

Przepisy kulinarne - losowy

Sos pomidorowy na sposób francuski


Produkty 5 kg pomidorów, 50 dag cebuli, 2 nieduże główki czosnku. 3-4 listki laurowe, pieprz mielony, sól, cukier, 2-3 g estragonu, oliwa lub olej  Wykonanie Umyte pomidory pokroić. Cebulę oczyścić i posiekać. Czosnek oczyścić i drobno posiekać. Wszystkie warzywa z przyprawami rozgotować pod przykryciem, przetrzeć przez sitoi nadal podgrzewać (ok. 2 godz.) mieszając, aż sos osiągnie odpowiednia konsystencję. Gorący przełożyć do słoików i gdy przesłygnie, nalać do pełna cienką warstwę oliwy (oleju). Zakręcić.