Dzisiaj jest Środa 25 kwietnia 2018
Przepisy kulinarne - Słownik pojęć

WANILIA


Wanilia ma działanie podniecające, więc używać jej można tylko w niewielkich dawkach. Dodaje się ją prawie do wszystkich słodyczy, kremów, delikatnych ciast, tortów, placków, babek, kompotów i bitej śmietany. Używa się do aromatyzowania cukru, czasem też herbaty, przeciwko czemu buntują się prawdziwi "herbaciarze". Wanilia bardzo szybko wietrzeje, należy ją więc przechowywać w szczelnie zamykanych szklanych słoikach, zasypując drobnym cukrem. Popularny dziś cukier waniliowy jest najczęściej uzyskiwany sztucznie i nie ma (poza zbliżonym zapachem) nic wspólnego z prawdziwą wanilią, którą uprawia się obecnie głównie na Madagaskarze i wyspie Reunion.

Ostatnio odwiedzony przepis kulinarny

Comber z zająca z brusznicami po poznańsku


SKŁADNIKI: * 50 dag mięsa z combra, * 20 dag brusznic (czerwonych borówek), * 100 ml oleju słonecznikowego, * sojowego lub oliwy, * 3 dag masła, * mąka, * sól, * pieprz, * 50 dag usmażonych frytek. WYKONANIE: 1. Umyte i osączone z wody mięso natrzeć oliwą, ściśle zawinąć w papier pergaminowy i wstawić na 4 h w chłodne miejsce. 2. Następnie mięso pokrajać w plasterki, rozgnieść dłonią lub lekko rozbić tłuczkiem do mięsa, nadając im owalny kształt, oprószyć solą, pieprzem i mąką, usmażyć na rozgrzanym tłuszczu. 3. W naczyniu ogniotrwałym położyć warstwę frytek, na nich usmażone porcje mięsa, na mięsie brusznice. 4. Na wierzchu potrawy położyć wiórki masła i wstawić do nagrzanego piekarnika na 10 - 15 min. 5. Podawać z dodatkiem szparagów z wody, cykorią, papryką, kompotem.

Przepisy kulinarne - losowy

Jak uratowac przypalone ciasto


Należy zetrzeć przy pomocy tarki spaloną warstwę, jeśli przypaleniu uległ wierzch to po usunięciu spalonej warstwy trzeba polać ciasto polewą. Dobrym sposobem na uniknięcie przypalania jest przykrywanie piekącego się ciasta kawałkiem folii aluminiowej lub papieru do pieczenia.