Dzisiaj jest Wtorek 22 maja 2018
Przepisy kulinarne - Słownik pojęć

TYMIANEK


Przyprawa pochodząca z basenu Morza Śródziemnego, uprawiana głównie w Europie i Ameryce Północnej. Doskonały do zup, farszów, marchwi, duszonych pomidorów oraz do roślin strączkowych. Używany też do marynowania i kiszenia ogórków. Posiada właściwości bakteriobójcze, oczyszczające, poprawiające krążenie.

Ostatnio odwiedzony przepis kulinarny

Cykoria z porem i kiszonym ogórkiem


SKŁADNIKI: * 2 kolby cykorii, * 1 mały por (część jasna), * 1 mały kiszony ogórek, * 2 łyżki oleju sojowego, * sól, * cukier SPOSÓB PRZYRZĄDZANIA : Cykorię oczyścić, umyć, pokrajać na dwucentymetrowe kawałki. Por oczyścić, dokładnie umyć, pokrajać w cienkie talarki. Kiszony ogórek umyć, obrać, pokrajać w drobną kostkę. Cykorię wymieszać z porem i kiszonym ogórkiem, przyprawić olejem sojowym, solą i cukrem.

Przepisy kulinarne - losowy

Indyjskie chlebki


1 kg mąki krupczatki
1/2 szkl. oleju sojowego
5 dag masła
1 szkl. oleju do smażenia
sól Zagnieść ciasto, dodać do mąki tyle wody, by ciasto było twarde, posolić. Przykryć mokr? ?ciereczką, odłożyć na 15 min. Uformować wałek o średnicy 4 cm, poci?ć go na kawałki 4 cm. Rozgrzać olej sojowy z masłem. Każdy kawałek ciasta zanurzyć w gor?cym tłuszcz, następnie rozwałkować na grubość 3 mm i smażyć po obu stronach na gor?cym oleju.