Dzisiaj jest Poniedziałek 25 marca 2019
Przepisy kulinarne - Dania mięsne

Żeberka wieprzowe z kiszon± kapust±


Produkty: 40 dag żeberek wieprzowych
80 dag kiszonej kapusty
6 dag tłuszczu
1 cebula
2 łyżeczki m±ki
3 dag słoniny
1 z±bek czosnku
1 łyżeczka kminku
sól i pieprz do smaku Wykonanie: Żeberka poci±ć na kawałki, obsypać m±k± i sol±, obrumienić na rozgrzanym w szybkowarze tłuszczu, włożyć oczyszczon± i pokrojon± w talarki cebulę i też zrumienić. Pokrojon± w kosteczkę słoninę usmażyć na patelni, z pozostałej m±ki zrobić zasmażkę. Włożyć do szybkowaru kapistę, wsypać koperek, wymieszać ze znajduj±cymi się w nim żeberkami, wlać 1 szklankę wody i szybkowar zamkn±ć. Ogrzewać 30 minut od momentu przekroczenia progu ci¶nienia wewnętrznego. Po tym czasie szybkowar otworzyć, wymieszać z przygotowan± wcze¶niej zasmażk±, doprawić do smaku czosnkiem roztartym z sol± i pieprzem.
Uwaga. Niektórzy lubi± przyprawić tę potrawę koncentratem pomidorowym.


Ostatnio odwiedzony przepis kulinarny

Szybki torcik czekoladowy


2 tabliczki pełnej czekolady
200 g masła
torebka żelatyny
7 jajek
8 sztuk marakoników
1 łyżka rumu
cukier waniliowy
2 paczki biszkoptów szampanek Rozpu?cić w garnku  wstawionym  do drugiego garnka z gor?c? wod? czekoladę i masło. Zdj±ć z ognia gdy powstanie płynna masa, wlać rozpuszczon± w zimnej wodzie żelatynę. Wrzucać żółtka, wci?ż mieszaj±c. Dodać rozdrobnione makaroniki, cukier waniliowy i ubit? na sztywno pianę z 3 białek. Wysmarować masłem głębok± formę. Na dnie wyłożyć biszkopty płask± stron± na dół, skropiwszy je wcze¶niej rumem. Formę wypełnić ostudzon± mas? czekoladow±, na wierzchu też ułożyć biszkopty. Przycisn±ć talerzykiem, przełożyć do lodówki na kilka godzin.

Przepisy kulinarne - losowy

Ubogie placki ziemniaczane na drożdżach


Składniki • 1 kg utartych ziemniaków • 2 jajka • 1 szkl mleka • 1 kajzerka wymoczona w mleku • 1 1/2 dag drożdży, sól, łyżka masła, 1/2 szkl smietany Etapy przygotowania 1. Utarte i dobrze wyci¶nięte surowe ziemniaki, zalewamy gor±cym mlekiem (odrobinę zostawiamy do drożdży). Dodajemy żółtka, wyro¶nięte w pozostałym mleku drożdże i wymoczon± w mleku bułkę. Cało¶ć solimy, mieszamy i zostawiamy na pół godziny w ciepłym miejscu. 2. Po tym czasie dodajemy ubit± na sztywno pianę z białek, powoli mieszamy i smażymy placki na rozgrzanym tłuszczu. Podajemy ze ¶mietan± lub zalane zsiadłym mlekiem.