Dzisiaj jest Niedziela 18 listopada 2018
Przepisy kulinarne - Dania mięsne

Żeberka wieprzowe z kiszon± kapust±


Produkty: 40 dag żeberek wieprzowych
80 dag kiszonej kapusty
6 dag tłuszczu
1 cebula
2 łyżeczki m±ki
3 dag słoniny
1 z±bek czosnku
1 łyżeczka kminku
sól i pieprz do smaku Wykonanie: Żeberka poci±ć na kawałki, obsypać m±k± i sol±, obrumienić na rozgrzanym w szybkowarze tłuszczu, włożyć oczyszczon± i pokrojon± w talarki cebulę i też zrumienić. Pokrojon± w kosteczkę słoninę usmażyć na patelni, z pozostałej m±ki zrobić zasmażkę. Włożyć do szybkowaru kapistę, wsypać koperek, wymieszać ze znajduj±cymi się w nim żeberkami, wlać 1 szklankę wody i szybkowar zamkn±ć. Ogrzewać 30 minut od momentu przekroczenia progu ci¶nienia wewnętrznego. Po tym czasie szybkowar otworzyć, wymieszać z przygotowan± wcze¶niej zasmażk±, doprawić do smaku czosnkiem roztartym z sol± i pieprzem.
Uwaga. Niektórzy lubi± przyprawić tę potrawę koncentratem pomidorowym.


Ostatnio odwiedzony przepis kulinarny

Cytryny faszerowane sardynkami


Składniki: - 4 cytryny - 6 sardynek w oleju - 8 oliwek - 1 łyżeczka łagodnej musztardy - 2 łyżki majonezu - sól - pieprz Do przybrania: - 4 oliwki bez pestek - zielenina Wykonanie: Cytryny spażyć wrz±tkiem. Odci±ć górn± czę¶ć tak aby, otrzymać nieduże przykrywki. Wyći±ć z wnętrza mi±ższ małym, ostrym nożem. Odci±ć spód każdej cytryny w celu pionowego jej ustawienia. Sardynki rozgnie¶ć z nieduż± ilo¶ći± oleju. Oliwki drobno posiekać. Wymieszać sardynki, oliwki, musztardę, majonez i czę¶ć mi±ższu cytryny. Posolić, popieprzyć do smaku. Napełnić cytryny przygotowanym farszem. Przybrać oliwkami i zielenin±.  


Przepisy kulinarne - losowy

Gor±cy sos do mięsa


Produkty: - kilka łyżek octu balsamico
- 2 zmiksowane pieczone papryki z sokiem
- sól
- pieprz
- ewentualnie czosnek Wykonanie: Na patelnię, na której było smażone mięso, wlać kilka łyżek octu balsamico, odparować, zeskrobać, dodać 2 zmiksowane pieczone papryki z sokiem, sól, pieprz, ewentualnie czosnek