Dzisiaj jest Sobota 18 sierpnia 2018
Przepisy kulinarne - Dania mięsne

Żeberka wieprzowe z kiszon± kapust±


Produkty: 40 dag żeberek wieprzowych
80 dag kiszonej kapusty
6 dag tłuszczu
1 cebula
2 łyżeczki m±ki
3 dag słoniny
1 z±bek czosnku
1 łyżeczka kminku
sól i pieprz do smaku Wykonanie: Żeberka poci±ć na kawałki, obsypać m±k± i sol±, obrumienić na rozgrzanym w szybkowarze tłuszczu, włożyć oczyszczon± i pokrojon± w talarki cebulę i też zrumienić. Pokrojon± w kosteczkę słoninę usmażyć na patelni, z pozostałej m±ki zrobić zasmażkę. Włożyć do szybkowaru kapistę, wsypać koperek, wymieszać ze znajduj±cymi się w nim żeberkami, wlać 1 szklankę wody i szybkowar zamkn±ć. Ogrzewać 30 minut od momentu przekroczenia progu ci¶nienia wewnętrznego. Po tym czasie szybkowar otworzyć, wymieszać z przygotowan± wcze¶niej zasmażk±, doprawić do smaku czosnkiem roztartym z sol± i pieprzem.
Uwaga. Niektórzy lubi± przyprawić tę potrawę koncentratem pomidorowym.


Ostatnio odwiedzony przepis kulinarny

Karp w galarecie z rodzynkami


Karp, 2 cebule, 3 marchewki, 10 kostek cukru, sól, pieprz, rodzynki, migdały Sprawić karpia i pokrajać na kawałki. Głowę, kręgosłup, ogon i płetwy użyć na wywar wraz z cebulk± i marchewk±. Ugotowany wywar przecedzić i włożyć do niego pokrajane kawałki karpia oraz głowę. Gotować powoli 30 minut. Dodać migdały, rodzynki, pokrajan± ugotowan± marchewkę i przetart? cebulę oraz cukier; dalej gotować 30 minut. Wyj±ć na półmisek kawałki ryby i głowę. Oblać zastygaj±cym sosem.

Przepisy kulinarne - losowy

Chrupi±ce koreczki z pieczarek i boczku


Produkty: 1 kg. malutkich pieczarek • chudy boczek (1 plasterek na 1 pieczarkę) • olej do smażenia Wykonanie: 1. Pieczarki umyć i dokładnie osuszyć. 2. Boczek włożyć na 15-20 min. do zamrażalnika i pokroić w jak najcieńsze plasterki (z zamrażalnika łatwiej się pokroi). 3. Każd± pieczarkę owin±ć plasterkiem boczku i spi±ć wykałaczk±. 4. Smażyć we frytkownicy na rumiano. Zamiast boczku surowego może być też boczek wędzony.