Dzisiaj jest Piątek 21 listopada 2014
Przepisy kulinarne - Dania mięsne

Schab po góralsku


Produkty: 80 dag schabu
1 kg kapusty kiszonej
6 dag tłuszczu
3 spore cebule
0,5 płaskiej łyżeczki ostrej papryki mielonej
1 łyżka m±ki
1 szklanka ¶mie tany
0,5 szklanki wody
2 z±bki czosnku
1 łyżeczka kminku
sól Wykonanie: Ze schabu usun±ć ko¶ć, wykroić kotlety, rozbić je, posolić ł natrzeć roztartym czosnkiem. Obtoczyć w m±ce i obrumienić na rozgrzanym w szybkowarze tłuszczu. Dodać oczyszczon± i pokrojon± w talarki cebulę i też zrumienić. Posypać kminkiem i papryk±, wlać wodę. Zamkn±ć szybkowar i ogrzewać 10 minut ad momentu przekroczenia progu ci¶nienia wewnętrznego. Po tym czasie szybkowar otworzyć, włożyć opłukan± w wodzie kiszon± kapustę i szybkowar zamkn±ć ponownie. Ogrzewać 20 minut od momentu przekroczenia progu ci¶nienia wewnętrznego. Po otwarciu szybkowaru podprawić cało¶ć wymieszan± z m±k± ¶mietan±, zagotować.

Ostatnio odwiedzony przepis kulinarny

Cukinia smażona z orzeszkami piniowymi


Produkty: - 2 małe cukinie
- łyżka podpieczonych orzeszków piniowych
- łyżka namoczonych drobnych rodzynek
- 1 mała cebula pokrojona w kostkę
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
- 4 łyżki oliwy sól
- skórka z cytryny
- grubo mielony kolorowy pieprz Wykonanie: Cukinie pokroić wzdłuż w 0,5-cm plastry. Na oliwie powoli zeszklić cebulę. Zwiększyć ogień, usmażyć cukinię, dodać natkę, przyprawy, rodzynki i orzeszki.

Przepisy kulinarne - losowy

Chłodnik paprykowy


4 duże papryki
2 pomidory
cebula
2 łyżki oliwy
500 ml bulionu warzywnego
sól, pieprz Cebulę posiekać, usmażyć na złoto na oliwie. 2 łyżki papryki odłożyć do dekoracji, resztę dodać do cebuli razem z cz?stkami pomidora. Krótko smażyć, cały czas mieszaj±c. Wlać gor?cy bulion i gotować 15 min. na małym ogniu. Po ostudzeniu zmiksować, doprawić sol± i pieprzem. Schłodzon± posypać papryk±.