Dzisiaj jest Sobota 01 listopada 2014
Przepisy kulinarne - Dania mięsne

Schab po góralsku


Produkty: 80 dag schabu
1 kg kapusty kiszonej
6 dag tłuszczu
3 spore cebule
0,5 płaskiej łyżeczki ostrej papryki mielonej
1 łyżka m±ki
1 szklanka ¶mie tany
0,5 szklanki wody
2 z±bki czosnku
1 łyżeczka kminku
sól Wykonanie: Ze schabu usun±ć ko¶ć, wykroić kotlety, rozbić je, posolić ł natrzeć roztartym czosnkiem. Obtoczyć w m±ce i obrumienić na rozgrzanym w szybkowarze tłuszczu. Dodać oczyszczon± i pokrojon± w talarki cebulę i też zrumienić. Posypać kminkiem i papryk±, wlać wodę. Zamkn±ć szybkowar i ogrzewać 10 minut ad momentu przekroczenia progu ci¶nienia wewnętrznego. Po tym czasie szybkowar otworzyć, włożyć opłukan± w wodzie kiszon± kapustę i szybkowar zamkn±ć ponownie. Ogrzewać 20 minut od momentu przekroczenia progu ci¶nienia wewnętrznego. Po otwarciu szybkowaru podprawić cało¶ć wymieszan± z m±k± ¶mietan±, zagotować.

Ostatnio odwiedzony przepis kulinarny

Sałatka z kurczaka na słodko


Duża pier? z kurczaka (można użyć tuńczyka z puszki)
Puszka ananasa
Puszka kukurydzy
Majonez
Pieprz,sól-cukier do smaku

Ugotowan± pier? pokroić na drobne kawałki (tuńczyka rozdrobnić), ananasa w kostkę,dodać ods?czon± kukurydzę,pieprz.Można troszkę posolić lub posłodzić według uznania.


Przepisy kulinarne - losowy

Grzaniec


Produkty: kubek ¶wieżo zaparzonej kawy
laska cynamonu
40 ml koniaku
2 goĽdziki
mandarynka Wykonanie: Mandarynkę sparzyć, a następnie przepołowić. Odkroić plasterek, resztę obrać i wycisn±ć sok. Kawę wlać do rondelka, następnie dodać cynamon, goĽdziki, sok oraz koniak. Napój podgrzać i przelać przez sitko do kubka lub kufelka. Dodać zachowany plasterek mandarynki oraz posypać ¶wieżo zmielonym cynamonem.