Dzisiaj jest Czwartek 08 grudnia 2016
Przepisy kulinarne - Dania mięsne

Schab po góralsku


Produkty: 80 dag schabu
1 kg kapusty kiszonej
6 dag tłuszczu
3 spore cebule
0,5 płaskiej łyżeczki ostrej papryki mielonej
1 łyżka m±ki
1 szklanka ¶mie tany
0,5 szklanki wody
2 z±bki czosnku
1 łyżeczka kminku
sól Wykonanie: Ze schabu usun±ć ko¶ć, wykroić kotlety, rozbić je, posolić ł natrzeć roztartym czosnkiem. Obtoczyć w m±ce i obrumienić na rozgrzanym w szybkowarze tłuszczu. Dodać oczyszczon± i pokrojon± w talarki cebulę i też zrumienić. Posypać kminkiem i papryk±, wlać wodę. Zamkn±ć szybkowar i ogrzewać 10 minut ad momentu przekroczenia progu ci¶nienia wewnętrznego. Po tym czasie szybkowar otworzyć, włożyć opłukan± w wodzie kiszon± kapustę i szybkowar zamkn±ć ponownie. Ogrzewać 20 minut od momentu przekroczenia progu ci¶nienia wewnętrznego. Po otwarciu szybkowaru podprawić cało¶ć wymieszan± z m±k± ¶mietan±, zagotować.

Ostatnio odwiedzony przepis kulinarny

Gulasz góralski


SKŁADNIKI: * 80 dag baraniny z ko¶ci± * 50 dag kapusty kwaszonej * 15 dag cebuli * 6 dag smalcu * 4 dag m±ki * 2 dag ketchupu * papryka * sól WYKONANIE: Z mięsa usun±ć ko¶ci, pokroić w kawałki, oprószyć sol±, m±k± i obsmażyć na czę¶ci smalcu. Kapustę kwaszon± posiekać, ugotować z mięsem, dodać resztę składników, zasmażkę z cebuli, m±ki i smalcu, przyprawić do smaku. Poddusić.

Przepisy kulinarne - losowy

Barszcz czerwony (bezmięsny)


1 kg buraków
włoszczyzna
kilka suszonych grzybów
sok z cytryny
sól pieprz
Grzyby ugotować, wyj±ć. W tym samym wywarze ugotować włoszczyznę. Następnie wszystko ostudzić. Grzyby i włoszczyznę umyć. Oddzielnie ugotować pokrojone buraki. Dodać sól i sok z cytryny, odcedzić. PóĄniej poł?czyć wywary i przyprawić. Podawać z dodatkiem jajka lub uszek z grzybami.