Dzisiaj jest Środa 19 wrze¶nia 2018
Przepisy kulinarne - Ryby i owoce morza

Zupa – krem z ryby z bananami


Składniki: 40 dkg ryby ( łoso¶ lub mintaj) , 3 szklanki wywaru z włoszczyzny lub 2 kostki bulionu warzywnego, 2 szklanki chudego mleka, 1 mały jogurt naturalny, 1 łyżka m±ki pszennej, 2 banany, ½ szklanki ugotowanego zielonego groszku ( lub 1 mała puszka groszku), 1 łyżka łagodnej przyprawy curry, sól, pieprz biały. Wykonanie: W wywarze gotować rybę około 20-25 minut. Wyj±ć rybę. Mleko i jogurt poł±czyć z m±k±, rozprowadzić wywarem stale mieszaj±c. Zmiksować ugotowan± rybę i banany z dodatkiem małej ilo¶ci wywaru, tyle ile konieczne do zmiksowania. Poł±czyć mix z zup±, wymieszać. Doprawić do smaku sol± , pieprzem i przypraw± curry ( ale niekoniecznie). Po nałożeniu na talerze posypać zielonym groszkiem.


Ostatnio odwiedzony przepis kulinarny

MASA MARCEPANOWA


Składniki 25 dkg migdałow , 25 dkg cukru, 1/2 szkl. wody , sok z 1 cytryny, 1/2 lyżeczki octu 6% Wykonanie Migdaly sparzyc, okryc i pozostawic we wrzatku na 10 minut, po czasie osaczyc i przepuscic przez maszynkę . Z cukru, wody i octu ugotowac syrop do " nitki" i schlodzic , następnie ucierac dodaj±c sprasowane migdaly i cytrynowy sok.

Przepisy kulinarne - losowy

Cocktail Konsul


SKŁADNIKI: * 100 ml soku pomarańczowego, * 50 ml koniaku, * 50 ml wi¶niówki, * 4 wi¶nie z kompotu WYKONANIE: Składniki z lodem wlać do metalowego kubka od cocktailu, wstrz±sn±ć w celu oziębienia. Podawać w płaskich kieliszkach z wi¶ni±.