Dzisiaj jest Sobota 23 lutego 2019
Przepisy kulinarne - Dania m±czne

Zielone kopytka


Składniki 1/2 kg ziemniaków 1 żółtko (1 jajo) 15- 17 dag m±ki 2 - 3 łyżki mrożonego szpinaku puree sól Przygotowanie Ziemniaki ugotować (najlepiej dzień wcze¶niej) i przepuscić przez maszynkę lub praskę. Do ziemniaków dodać żółtko lub całe jajo. Następnie dodać makę i rozmrożony szpinak. Doprawić sol±. Wyrobić na masę, formować wałki, spłaszczyć i pokroić w romby. Kluski wrzucać na osolon± wodę. Gdy  wypłyn± gować 3-5 minut (w zależno¶ci od wielko¶ci klusek

Ostatnio odwiedzony przepis kulinarny

Tatar z dorady z biał± rzep±


SKŁADNIKI: * 4 filety z dorady * 1 ogórek * 2 pomidory * pół pęczka szczypiorku * 1 mała cebula * 2 szalotki * 1 dojrzałe awokado * 2 limonki * tabasco * sól, pieprz * 1 łyżka oliwy z oliwek * 2 łyżki ¶mietanki kokosowej * 1 biała rzepa WYKONANIE: 1. Pokrój rybę w drobn± kostkę i wstaw do zamrażalnika 2. Obierz ogórek, pokrój w kostkę. Pomidory sparz, pokrój w kostkę. 3. Posiekaj szczypiorek, cebulę i szalotki 4. Przekrój awokado na pół, wyjmij pestkę, wyjmij mi±ższ i pokrój w kostkę. Zmiksuj awokado i dodaj do miski. Dodaj sok z limonki. 5. Do awokado dodaj posiekan± cebulę i połowę kostek z pomidora i ogórka. Dopraw sol±, pieprzem i tabasco. Przykryj foli± bardzo szczelnie i wstaw do zamrażalnika. 6. Wyjmij doradę z zamrażalnika. Dodaj posiekane szalotki oraz resztę kostek z ogórka i pomidorów. 7. Kokilki zwilż wod± i wyłóż foli± spożywcz±. 8. Dodaj sok z połowy limonki do dorady, dopraw sol± i pieprzem do smaku. Dodaj szczypiorek, oliwę i 2 łyżki ¶mietanki kokosowej. 9. Obierz rzepę i pokrój w cienkie plasterki. 10. Ułóż kolejno warstwy: masa z awokado, rzepa, masa z awokado, dorada, rzepa. 11. Wstaw do lodówki na godzinę.

Przepisy kulinarne - losowy

Kluchy nadziewane


SKŁADNIKI: 1,5 kg ziemniaków, 3 łyżki m±ki, 1 jajo, 20 dag boczku, na farsz: 0,5 kg sera, 2 cebule, żółtko, pieprz, sól PRZYGOTOWANIE: Ziemniaki zetrzeć na tarce, odcedzić sok, dodać m±kę, jajo, wymieszać, przygotować farsz, zmielić ser, dodać siekan± cebulę, żółtko, pieprz, sól; z ciasta lepić kluchy nakładać farsz, lepić, gotować w wodzie, podsmażyć na boczku.