Dzisiaj jest Niedziela 18 listopada 2018
Przepisy kulinarne - Napoje, drinki

Wódka poziomkowa


Wsyp cztery garńce dojrzałych poziomek do poliwanego garnka, przesyp je funtem cukru tłuczonego, obwi?ż pęcherzem, postaw w spiżarni na dwadziescia cztery godzin; potem wlej wody Ąródlanej dwa garńce, wymieszaj zwolna, gdyby nie porozcierać jagód, postaw na cztery godziny, poczem zlej do worka flanelowego razem z jagodami i zcedĄ do jakiego naczynia. Do wody poziomkowej, wsyp cukru sze¶ć funtów, gotuj powoli w r?dlu na czystym ogniu, zbieraj szumowiny starannie, osobliwie kiedy się zaczyna gotować; po odszumowaniu odstaw od ognia, włóz pół łuta cynamonu, niech zupełnie ostygnie, potem wlej dwa garńce spirytusu, powoli mieszaj±c, i przecedĄ przez bibułę do butelek. Im się wolniej cedzi, tem wodka będzie czystsza.

Ostatnio odwiedzony przepis kulinarny

Kanapki z pasztetem


10 dag pasztetu

Pasztet pokrajać w trójk±tne plasterki wielko¶ci odpowiadaj±cej powierzchni kromki posmarowanej masłem i ułożyć na kromkach (można go również posmarować). Wyrównać brzegi kanapek wzdłuż krawędzi kromek.
 

Przepisy kulinarne - losowy

Sos curry na bazie jogurtu


Składniki: - opakowanie jogurtu naturalnego,
- 2 łyżeczki cukru,
- troche soli i wegety do smaku,
- łyżka curry,
- czosnek w proszku, lub swiezy sprasowany. Wykonanie: Wszystkie składniki mieszamy i doprawiamy do smaku. Naprawde wysmienity sos do ryzu i piersi z kurczaka.