Dzisiaj jest Wtorek 16 stycznia 2018
Przepisy kulinarne - Napoje, drinki

Zielona herbata z ananasem


Składniki: 1 filiżanka zielonej herbaty
1 filiżanka nektaru ananasowego
kostki lodu Przyrządzanie: Zalej herbatę wrzątkiem i pozostaw na 4 - 6 minut. Usuń torebki i wypełnij szklankę chłodną wodą. Dodaj nektaru i lodu.

Ostatnio odwiedzony przepis kulinarny

PIETRUSZKA


 Nieocenione usługi w kuchni oddaje zarówno jej nać, jak i korzeń. Jest bogatym źródłem witamin, dostępnym przez cały rok. Ma przyjemny i silny aromat i służy jako dodatek do zup i wywarów, wchodzi w skład popularnej "włoszczyzny", a gotowany korzeń jest podstawą warzywnych sałatek. Posiekana nać pietruszki doskonale nadaje się do przyprawiania sałaty, zup i ziemniaków. Nać świeżej pietruszki wchodzi w skład większości świeżych siekanek ziołowych, podawanych z majonezem lub śmietaną. Jako lek korzeń pietruszki wykazuje działania wybitnie moczopędne. Stosowany jest w przypadkach puchliny wodnej, osłabienia pęcherza, kamicy nerkowej i pęcherzowej, reguluje pracę wątroby i nerek.

Przepisy kulinarne - losowy

Chała chanukowa


Składniki : 1 kg maki 5 dkg drożdży 7 dkg cukru 1 l mleka 2 - 3 jaja sól 5 - 7 dkg masła paczka rodzynek (100 g) Sposób przygotowania: Drożdże, mleko, 1 łyżkę cukru, 2 łyżki mąki wymieszać, odstawić na 5 min. Resztę cukru i żółtka utrzeć, aż zbieleje (białka zachować). Dodać do rozczynu drożdżowego, dodać sól i 2 szkl. mąki, wyrobić lekko. Dodać cieple stopione masło, wyrobić. Dodać tyle mąki, aby ciasto się nie kleiło do ręki, im mniej mąki tym lepiej, wyrobić na gładko. Odstawić do wyrośnięcia na 0.5 h. Dodać rodzynki i jeszcze raz zagnieść. Podzielić na trzy części, zrobić z nich długie, jednakowe wałki, upleść w warkocz. Podwinąć końce pod spód, ułożyć na blasze posmarowanej masłem - czekać, aż będzie trzy razy większe. Posmarować obficie białkami pozostałymi z jajek. Wstawić do zimnego piekarnika i dopiero go włączyć na 1 h - daje to ciastu możliwość dalszego rośnięcia bez obawy, że się zapadnie przy przenoszeniu.