Dzisiaj jest Poniedziałek 25 marca 2019
Przepisy kulinarne - Przetwory

Sałatka z ogórków, cebuli i papryki na zimę


Składniki 2 i 1/2 kg ogórków, 1/4 kg cebuli, 1/2 kg papryki czerwonej, 1 szklanka cukru, 1/2 szklanki oleju, 1 szklanka octu, 1 łyżeczka pieprzu, 2 łyżki soli, czosnek do smaku Wykonanie 1. Ogórki ze skórk± poszatkować, cebulę pokroić w półplasterki, paprykę też pokroić w cienkie paski. 2. Poszatkowane warzywa zmieszać z pozostałymi składnikami i pozostawić na 3 godziny. 3. Włożyć do słoików i pasteryzować 15 minut.

Ostatnio odwiedzony przepis kulinarny

Piwo z jałowca


1 l jagód jałowca
3-4 główek chmielu
2 dag drożdży
cukier
5 l wody Jagody jałowca umyć, zmielić, zalać 4l wrz?cej wody. Przykryć, zostawić w ciepłym miejscu przez dobę. Przecedzić, dodać drożdże roztarte z łyżk± cukru i odwar (1litr) z chmielu. Przykryć naczynie i pozostawić na 10-12h, przecedzić, dosłodzić do smaku i rozlać. Po kilku godzinach wstawić w chłodne miejsce. Przechowywać do kilku tygodni.

Przepisy kulinarne - losowy

Barszcz wołyński


1/2 kg mięsa wołowego lub kiełbasy,
1/2 kg małych buraków ugotowanych poprzedniego dnia w skórkach,
1 szklanka ugotowanej fasoli,
włoszczyzna z kapust?,
4 ziemniaki,
sól, pieprz,
listek laurowy,
1/2 szklanki ¶mietany,
zielenina
Ugotować poprzedniego dnia mięso, wyj±ć z wywaru, obrać z ko¶ci, pokroić w kostkę. Do wywaru włożyć poszatkowan± kapustę, włoszczyznę i pokrojone w kostkę ziemniaki, gotować 15 min. Następnie dodać ugotowan± fasolę z czę?ci? wywaru, ugotowane buraki pokrojone na cienkie paski, wszystkie przyprawy i gotować jeszcze przez 5 min. Po odstawieniu z ognia wlać ?mietanę, wsypać zieleninę, dodać mięso.